Združenje borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja Zgornje Savinjske doline ima v svojem poslanstvu ohranjanje zgodovinskega spomina in obeležij pomembnih dogodkov v času osvobodilnega partizanskega boja v letih 1941-1945.
V okviru tega poslanstva smo v zadnjem času razvijali nekaj projektov, ki so pomembno prispevali k poznavanju časa in dogodkov narodnoosvobodilnega partizanskega boja na našem območju. Naj navedemo nekaj teh projektov in aktivnosti. Za večino občin so narejeni novi posodobljeni katalogi spomenikov pomembnih dogodkov partizanskega boja in žrtev okupatorjevega nasilja. Vsem 132 spomenikom, grobiščem in obeležjem poskušamo dodati čim več zgodovinskega opisa kaj predstavljajo, zakaj so postavljeni. Z zapisi spominov na dogodke iz osvobodilnega boja želimo ohraniti spomin na te dogodke in ga prenesti na mlajšo generacijo. Večina dokumentarnega gradiva o NOB, žrtvah tega boja in okupatorjevega nasilja je digitalizirana in dostopna širši javnosti na spletnih straneh. V ta namen na spletni strani združenja razvijamo dokumentarne strani pod naslovom menija »dediščina NOB«. Začetek je bil narejen z digitalizacijo in uspešno spletno predstavitvijo razstave o Zgornji Savinjski dolini v NOB, avtorja dr. Toneta Kregarja, pod naslovom »Ko bo svoboda zasijala«, postavljeni ob 70-letnici osvoboditve Zgornje Savinjske doline.
Veliko je napisanega o junaškem boju partizanskih enot tudi na našem območju, manj o ljudeh, ki so nesebično in požrtvovalno, pod grožnjo strašnega okupatorjevega nasilja podpirali partizansko vojsko. Prav tako je premalo znanega o široki humanitarni dejavnosti in vlogi partizanskega zdravstva na našem območju. V literaturi in virih, ki opisuje partizansko zdravstvo na Štajerskem in v Zgornji savinjski dolini so zajete le posamezne partizanske bolnice. Še najbolj celovito je prikazano partizansko zdravstvo na Solčavskem v knjigi Antona Ikovica in Marjana Linasija Koroško partizansko zdravstvo. Ob prebiranju literature in zbiranju virov ugotovimo, da je v času od februarja 1944 do konca vojne na območju Zgornje Savinjske doline organizirano delovalo petnajst partizanskih bolnic in dve terenski apoteki, kot postojanke zaledne sanitetne oskrbe partizanskih enot. V seznamu Slovenske partizanske bolnišnične enote 1941-1945 je še nekaj enot o katerih nimamo nobenega podatka. To lahko ostane kot neraziskana škrbina in spodbuda za nadaljnje delo na tem področju.
Ob različnih virih iz literature so bili pomembno dopolnilo pričevanja in zapisi živih prič teh dogodkov in starejših poznavalcev lokalnih razmer ter dogodkov. V tem pogledu smo s to tematiko malo pozni, ker mnogih žal ni več med nami. Zelo resno je prisotno tudi vprašanje neskladja informacij, podatkov in zapisov v obravnavanih virih. V tem delu smo uporabili podatke, ki se nam zdijo najbolj avtentični. Strokovno analizo pa prepuščamo zgodovinski stroki.
Projekt je zasnovan kot vodič po poteh slovenskih partizanskih bolnic v Zgornji Savinjski dolini. Splošnemu vsebinskemu orisu organizacije, izgradnje in delovanja partizanske sanitete na tem območju dodajamo še podrobnejši opis posameznih bolnic in njihovih usod. Temu so dodane originalne fotografije objektov in pomembnih oseb, kolikor je ohranjenih in novejši prikazi spominskih obeležij in lokacij.
Poskušamo na čim bolj razumljiv način opisati možnost in pot dostopa do posameznih obeležij bolnic. Da bi vsem uporabnikom teh poti olajšali dostope in oglede teh pomembnih krajev smo določili markacijski znak in markirali poti od izhodišča do obeležja. Sledite rdečemu križu na belem trikotniku in pridete do obeležja kraja spomina plemenitih del borcev za našo svobodo.
Fotografija prikazuje poti iz smrekovih golic med objekti SVPB »C« (Tračka bolnica)
Avtor in vir: ni znano