Podlaga za izdelavo prikaza žrtev nacističnega nasilja so albumi, ki so jih pred leti uredile vse krajevne organizacije ZZB in udeležencev NOB v Gornji Savinjski dolini. Albumi, v usnjene ovitke vezani natipkani življenjepisi, opremljeni s slikami žrtev nacističnega nasilja in padlih borcev NOB so bili izdelani za vse krajevne odbore ZZB in udeležencev NOB. Medtem ko se je večina teh albumov ohranila, sta dva albuma v Mozirju izginila neznano kam. K sreči so se dvojniki teh izgubljenih albumov ohranili. Možnost Izgube albumov in dejstvo, da tipkopis razjeda čas, so bili močan vzgib, da ohranimo zanamcem spomin na njihove slavne prednike tudi v tiskani obliki. Kljub prizadevnemu iskanju slikovnega gradiva ni bilo mogoče najti fotografij nekaterih žrtev. Spet druge smo povečali iz skupinskih slik, zato so morda nekoliko nejasne.
Bert Savodnik, avtor monografij Samo en cvet in Zadrečka dolina v času NOB, je zbrano gradivo uredil in izdelal preglednice za objavo v obeh knjigah. Del gradiva, ki ni bil objavljen v teh monografijah je bil že pred tem objavljen v albumu Rajka Pintarja Spomin na žrtve nacizma iz Občine Ljubno in v biltenu Solčavani padli v NOV. Preostalo še neobjavljeno gradivo o žrtvah okupatorjevega nasilja bo postopoma digitalizirano in objavljeno v tem prikazu. Z namenom približanja tega gradiva čim širšemu krogu bralcev, predvsem pa mlajšim navajenim uporabe sodobnih digitalnih vsebin, smo pripravili objavo celotnega gradiva o žrtvah v digitalni obliki na spletni strani združenja.
O dogodkih iz časov NOB je v Zgodovinskem arhivu v Celju čez 700 fotografij, ki jih je arhivu predal v hrambo prizadevni zbiratelj Aleksander Videčnik. Žal nekatere nimajo opisov in bodo prikazi ušli zgodovinskemu spominu. Izmed teh fotografij smo jih nekaj izbrali za objavo, nekaj pa nam jih je dal na razpolago celjski Muzej novejše zgodovine.
V prikaze niso uvrščeni prisilno mobilizirani v nemško vojsko, ki so padli na fronti, saj je o teh žrtvah vojnega nasilja izšlo več zbornikov, leta 2001 pa v Celju še posebna knjiga Nemška mobilizacija Slovencev v drugi svetovni vojni. Tudi izgnanci v Srbijo niso zajeti v celoti, saj bo kmalu izšla posebna knjiga o teh žrtvah nacističnega nasilja iz Gornje Savinjske doline. V ta album so uvrščeni samo tisti mobiliziranci in izgnanci, ki so se pridružili NOV in v boju proti okupatorju izgubili svoja življenja. Tudi ukradenih otrok ni v albumu, kajti o njih je izčrpno pisal Stane Terčak v knjigi Ukradeni otroci 1962 in 1973. V zgodovinskem pregledu Mozirje in Rečica v boju za svobodo smo vse te žrtve našteli poimensko, kolikor smo o njih imeli ustrezno dokumentacijo.
Gradivo je bilo pripravljeno z vso skrbnostjo in z velikim spoštovanjem do vseh tistih, ki so v težkih časih nacističnega nasilja izgubili svoja življenja kot borci v enotah NOV, talci v nemških zaporih, klonili izčrpani v nemških taboriščih, bili zverinsko usmrčene ali po nesreči zadete žrtve.
Precej podatkov in opozoril na gradivo je posredoval pokojni dr. Milan Ževart, ki je dopolnil tudi del podatkov v življenjepisih padlih borcev in žrtev nacizma. Prispeval je tudi sestavek o začasnem osvobojenem ozemlju v Gornji Savinjski dolini.
Zbirni pregled žrtev NOB 1941-1945 v Zgornji Savinjski dolini
Poimenski seznam žrtev nasilja